Google+

چالش: چگونه اعداد را در ویندوز هفت فارسی کنیم؟

مشکل نمایش اعداد در محیط ویندوز همواره گریبانگیر تمامی فارسی زبانها بوده و مشکل پشتیبانی از زبانهای بیگانه دیگر در ویندوز در حال نهادینه شدن است و این در حالیست که سایر سیستم عامل ها سالهاست که از سد این مشکلات پیش و پا افتاده عبور کرده اند . گرچه اینگونه مشکلات قابل حل هستند ولیکن اتلاف وقت در هنگام درگیری با آنها بسیار آزار دهنده است تا اینکه این درگیری دراز مدت مایکروسافت با زبانهای بیگانه سرانجام باعث شد تا کمی خلاقیت از طرف مهندسین این کمپانی چاشنی این بخش شود که در ادامه به آن می پردازیم .

برای شروع بکار باید از طریق Control Panel به بخش Clock,Language and Region مانند تصویر شماره یک بروید و سپس به بخش Region and Language وارد شوید و یا با تایپ عبارت Change the date, time, or number format در استارت منو و فشردن کلید اینتر وارد قسمت مربوط به تنظیمات در تصویر شماره دو بشوید . همانگونه که دیده می شود در زبانه Format تنظیمات مربوط به نمایش زبان را یافت می کنیم و حال با انتخاب کلید Additional settings به صفحه تنظیمات نمایش بمانند تصویر سوم وارد می شویم که اولین زبانه آن زبانه تنظیمات اعداد است و ما به بررسی بخش های مختلف این تنظیمات می پردازیم .

مراحل فارسی سازی اعداد در ویندوز هفت

در بخش Decimal symbol ما این امکان را داریم که ممیز را برای اعداد تغییر دهیم و همانگونه که در فارسی ممیز با یک «/» نمایش داده می شود آنرا تنظیم کنیم و بخش بعدی تعداد ارقام قابل قبول پس از اعشار را تعیین می کند . بخش Digit grouping symbol علامت جداسازی ارقام را نشان می دهد و سپس امکان تغییر نحوه جداسازی سه رقم سه رقم اعداد را در دسترس قرار می دهد . در بخش Negative sign symbol علامت منفی کنار اعداد قابل تغییر است و همچنین شما قادرید تا نحوه نمایش آنرا نیز مشخص سازید. در سایر بخش ها شما قادر خواهید بود تا صفر قبل از ممیز را حذف کنید که البته در فارسی چندان مرسوم نیست و یا علامت ویرگول را تعریف نمایید و یا بین مقیاس های متریک جهانی و یا ایمپریال کشور های آمریکایی یکی را انتخاب نمایید و پس از مشخص کردن اعداد استاندارد خود که اغلب همان انگلیسی هستند به بخش مورد نظر خود می رسیم .

در بخش Use native digits شما قادر خواهید بود تا بین سه حالت نمایش اعداد انتخاب داشته باشید و با قرار دادن انتخاب خود بروی حالت Context شما تعیین می کنید که نمایش اعداد بر اساس کاراکترهای قبل آنها انجام شود به ساختار جمله توجه می شود و این در حالی است که با قرار دادن انتخاب بروی حالت National نمایش اعداد بر اساس انتخاب زبان ورودی تصمیم گیری می شود و از بستگی به زبان انتخاب شده در هنگام تایپ دارد و با تغییر دوباره آن به حالت Never از اعداد استاندارد منتخب شما در گزینه Standard digits استفاده خواهد شد . حال این انتخاب با شماست که چگونه می خواهید اعداد را در سیستم وارد نمایید ولیکن توصیه می کنیم گزینه Context را برگزینید و با تأیید تنظیمات از این بخش خارج خواهید شد .

+G

۴ پاسخ به “چالش: چگونه اعداد را در ویندوز هفت فارسی کنیم؟”

 1. asal

  بهمن ۰۵٫ ۱۳۹۳

  سلام
  tools در ورد 2013 کجاشه ؟
  با تشکر

  Reply to this comment
  • گورکن

   بهمن ۰۶٫ ۱۳۹۳

   توی ورد 2013 سه و وقتی داری معادله ای رو مینویسی نوار ابزار هم مختص به ابزار نوشتن معادلات ریاضی تغییر می کنن دیگه، به کل سه تا قسمت داره که از راست به چپ شما اول انواع علائم معادلاتی ریاضی رو می بینی و بعد بخش عملگر های ریاضی قرار دارن و در منتهی علیه سمت چپ شما تولز رو می بینی که علامت عدد پی رو داره!

   Reply to this comment
 2. مجتبی

  آبان ۱۹٫ ۱۳۹۲

  سلام
  خوب بود !!!
  ولی چگونه می توان اعداد نوشته شده در فرمول در Word ( با گزینه Equation نوشته نشده ) را به فارسی تبدیل کرد.(من گزینه Numeral را به Hindi تبدیل کردم ولی جواب نداد.)
  لطفا کمک کنید!!!!
  با تشکر

  Reply to this comment
  • مسعود رستمیان

   آبان ۲۰٫ ۱۳۹۲

   سلام مجتبی جان !
   بایستی خدمت شما عرض کنم که اگر می تونی اعداد را در نوشته ها فارسی بنویسی پس تنها کاری که کافیه انجام بدی اینه که به بخش مدیریت فرمول نویسی بری و درست قبل از جایی که می تونی عملگر های مورد نظر خودتو پیدا کنی می تونی بخش Tools رو ببینی که سه عبارت در آن درج شده است که اولی Professional و دومی Leanar و سومی Normal Text می باشد . خب حالا اون بخش از فرمول رو که عدد شما درش قرار می گیره ( همون مربع مخصوص نوشتن عدد منظورمه ) رو انتخاب کن و روی Normal Text کلید کن . حالا می تونی ببینی که Normal Text انتخاب شده و در صورتیکه زبان ورودی کیبرد شما فارسی باشه می تونی براحتی اعداد فارسی تایپ کنی ! این روش بایستی توی همه نسخه های ورد جواب بده ولیکن من دارم از ورد 2013 استفاده می کنم . در ضمن اینکار یکمی قلق داره و تا دستت بیاد که چه بکنی یکم کار می بره !

   Reply to this comment

پاسخ